Podstawy hodowli

Większość owadów dostępnych w hodowlach pochodzi ze stref tropikalnych, których naturalne warunki klimatyczne różnią się od tych w Polsce (zwłaszcza od tych w mieszkaniach). Ich hodowla zalicza się do terrarystyki i każdy początkujący hodowca powinien zapoznać się z kilkoma podstawowymi potrzebami takich stworzeń:


  • Terrarium – owady potrzebują miejsca do życia, terrarium zapewnia im bliski dostęp do żywności, zachowuje sprzyjający im mikroklimat, a także zabezpiecza przed zewnętrznymi zagrożeniami. Dobry pojemnik hodowlany zapewnia swoim lokatorom mikroklimat odpowiedni dla ich rozwoju. Dotyczy to temperatury, wilgotności, dostępu do świeżego powietrza (wentylacja), oświetlenia oraz substratu.
  • Pokarm – dorosły człowiek wytrzyma miesiąc bez pożywienia i do tygodnia bez wody, a ile zniesie mały robaczek? Niektóre owady powinny mieć dostęp do pożywienia non stop (straszyki, gąsienice) inne zaś być regularnie karmione (modliszki).
  • Higiena – powinno się przynajmniej raz w tygodniu sprzątać dno terrarium z odchodów, resztek pokarmu, wylinek. Nie wolno doprowadzać do rozwoju pleśni w terrarium, ani do zadomowienia się nieproszonych gości (np. pająków, roztoczy czy ziemiórek).
  • Spokój – bardzo głośna muzyka, światło w ciągu dnia i nocy, ciągłe branie owada na ręce mogą mu zaszkodzić. Należy się tu kierować zwykłą empatią dla drugiej żyjącej istoty.
  • Toksyny – takie jak np. lakier do paznokci albo dym papierosowy mogą zaszkodzić naszym małym pupilom. Nie należy rozpytać takich substancji w pokoju w którym stoi terrarium.