Czym są patyczaki, straszyki?

Niewiarygodne owady

Straszyki, patyczaki oraz liśćce (Phasmida, Phasmatodea) są to owady z rzędu obejmującego około 3 tysiące gatunków. Nazwa łacińska wywodzi się ze starożytnej greki gdzie słowo phasma znaczy fantom albo duch. Odnosi się ona do wyglądu tych owadów, często przypominającego patyki albo liście.

Phyllium Giganteum

Mistrzowie kamuflażu

Są jednymi z najlepiej kamuflujących się zwierząt na świecie. Zarówno swoim wyglądem jak i zachowaniem starają się jak najbardziej przypominać otoczenie. Dla większości z nich jest to pierwsza i jedyna forma obrony przez zagrożeniami, jednak pewne gatunki dysponują także dodatkowym arsenałem w postaci kolców albo różnych substancji chemicznych.

Anisomorpha-male-female

Ogromna różnorodność

Straszyki można spotkać prawie wszędzie na świecie, najczęściej w tropikach. Osiągają przeróżne rozmiary od kilku cm do nawet pół metra. Są roślinożerne i można znaleźć je na roślinach żywicielskich – w krzakach, na koronach drzew. W trakcie życia przechodzą przez przeobrażenie niezupełne z trzema stadiami: jaja, larwy i dorosłego osobnika. Wiele gatunków jest partenogeniczna czyli nie wymaga osobnika płci męskiej do rozmnażania.

stick-insect-scorpion-562122_1280

Patyczaki, straszyki czy liśćce?

W Polsce przedstawiciele tego gatunku są umownie rozdzielani na patyczaki (smukłe, przypominające gałązki), liśćce (przypominające liście) i straszyki (wszystkie pozostałe). Niektóre straszyki są łatwe w hodowli inne wymagają dużej wiedzy i doświadczenia. W kraju nad Wisłą najczęściej hodowanymi gatunkami są: patyczak rogaty, patyczak indyjski, straszyk australijski i straszyk diabelski.