Najcześciej zadawane pytania

Pytanie: Czy straszyki są bezpieczne dla dzieci?

Odpowiedź: Jak najbardziej, większość straszyków nie ma żadnej możliwości nas skrzywdzić, dodatkowo sporo cechuje się łagodnym usposobieniem. Niemniej istnieje kilka wyjątków które nie są polecane dzieciom. Czy dany gatunek jest bezpieczny dla dzieci można sprawdzić w jego opisie.


P: W jaki sposób wysyłacie przesyłki, czy owady/jaja dotrą do mnie w całości?

O: Żywe owady wysyłamy paczką, odpowiednio zabezpieczone w wentylowanym plastikowym pudełku, wraz z żywnością na kilka dni. Przesyłki takie wysyłamy tylko w poniedziałki i wtorki by nie utkwiły na poczcie (środy dla paczki extra24) oraz pod warunkiem odpowiedniej pogody, w upały nie wysyłamy żywych stworzeń z kolei zimą zabezpieczamy je dodatkowo heatpackiem.

Jeśli chodzi o jajka to są one odpowiednio zabezpieczone w wytrzymałych próbówkach eppendorf i dodatkowo w kopercie bąbelkowej. Jaja wysyłamy w każdym dniu tygodnia z wyjątkiem upałów,


P: Jak wpływa dym papierosowy na straszyki?
O: Niestety, zabija je.


P: Jeżyna którą mam w okolicy posiada przebarwienia i czarne kropki na liściach, czy to zaszkodzi patyczakowi?
O: Czarne lub brązowe, niewielkie kropki na liściach powstają pod wpływem grzyba, który zaatakował roślinę. Jest on dość pospolity w naturze, sami karmimy bardziej odporne gatunki takimi liśćmi i nie zauważyliśmy dotąd żadnych negatywnych efektów.


P: Moje patyczaki jedzą gazę, czy może im to zaszkodzić?
O: Nasze tez 😉 Dopóki nie jest to ich główne źródło pożywienia, to nic się złego nie dzieje.


P: Czy da się jakoś powiększyć patyczaki o parę centymetrów?
O: To zależy, czy mowa jest o powiększaniu gatunku ponad rozmiary, które standardowo on osiąga, czy też o osobniku, który jest dość mały nawet jak na wymiary podane w jego opisie. W pierwszym przypadku to niemożliwe. W drugim mały rozmiar może być efektem złych warunków w hodowli. Przepełnienie, za małe terrarium, pokarm drugiej kategorii to wszystko wpływa na rozwój straszyka. Jeżeli jest dorosły, to taki już pozostanie, ale poprawiając warunki można “powiększyć” młodsze osobniki.


P: Noga straszyka utknęła w jajku.
O: Prawdopodobnie w inkubatorze jest za niska wilgotność. Nie ma to większego wpływu na patyczaka, będzie żył z ta “kula u nogi” do pierwszego linienia. Można spryskać jajo woda, a jeżeli patyczak sam się nie uwolni, to należy zgnieść je w palcach. Nie wolno ciągnąc za jajo, bo wtedy patyczak odczepi sobie nogę.


P: Świeżo wyklute larwy nic nie jedzą już trzeci dzień.
O: Jest to całkowicie normalne, larwy po wykluciu mają jeszcze zapas żółtka i nie potrzebują się odżywiać przed 2 – 4 dni. Jeżeli po tym czasie nie zauważymy nadgryzień na liściach lub odchodów na dnie terrarium, to może powinno się zmienić pożywienie.


P: Dlaczego straszyki tańczą?
O: Tak naprawdę to one nie tańczą. Ich “kiwanie się” jest kolejna forma kamuflażu, symuluje gałązki na wietrze. Muzyka wprawia powietrze w ruch, przez co wydaje im się, że tak lepiej wtopią się w otoczenie.